W kolejnym przeglądzie inspiracji dla świata HR znalazło się miejsce dla profesora Cialdiniego, rekrutacji i doskonalenia handlowców oraz wykorzystania technologii w szkoleniach pracowników.

Serdecznie zapraszam Was do lektury!

Naukowe podejście do budowania skalowalnego zespołu sprzedaży

Szef sprzedaży w Hubspot (firmie zajmującej się marketingiem przychodzącym) dzieli się swoimi doświadczeniami w zakresie rekrutacji, wdrażania i rozwijania zespołu handlowego. Po lekturze artykułu już bardziej rozumiem, co pomogło osiągnąć im rynkowy sukces (sam korzystałem z ich oprogramowania). Oczywiście w każdej branży działa to trochę inaczej (są takie, w których np. nie ma czegoś takiego jak leady), ale znajdziecie tam kilka wskazówek o charakterze uniwersalnym. Polecam ten tekst zarówno HR-owcom, jak też właśnie liderom działów sprzedaży.

Walmart is training employees with a Black Friday VR simulator

Amerykańska sieć supermarketów Walmart ogłosiła niedawno nawiązanie współpracy ze startupem STRIVR, zajmującym się rzeczywistością wirtualną. Tym samym do końca roku we wszystkich ośrodkach szkoleniowych Walmart Academy pracownikom będą towarzyszyć okulary Oculus Rift oraz interaktywne symulacje związane z obsługą klienta czy też zarządzaniem. To oczywiście nie oznacza zastąpienia tradycyjnych metod szkoleniowych, ale ich uzupełnienie (przynajmniej na ten moment): VR is not there yet. Even the mobile devices, there’s a lot of challenges in getting that much hardware out into people’s hands at scale.” So for now, VR is a small, supplemental part of Walmart training.

Wywieranie wpływu, perswazja, psychologia

Profesora Roberta Cialdiniego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Książka „Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka” przyniosła mu międzynarodową sławę. Pod koniec ubiegłego roku udzielił bardzo ciekawego wywiadu Andrzejowi Tucholskiemu w ramach cyklu „Można” organizowanego przez Uniwersytet SWPS. Mnie szczególnie zainteresował moment, w którym jest mowa o regułach wywierania wpływu w odniesieniu do różnic kulturowych. Niezależnie od tego, na ile znacie publikacje Cialdiniego, polecam Wam z czystym sumieniem obejrzenie nagrania, które jest dostępne na YouTube.

Dzięki za uwagę i życzę Wam owocnego tygodnia!

P.S.

W ubiegłym tygodniu pauzowałem ze względu na urlop z żubrami w tle. Tak, mam na myśli te z Puszczy Białowieskiej😉.